Київська міська професійна спілка працівників енергетики та електротехнічної промисловості
В ЄДНОСТІ НАША СИЛА!!!
Хто має право представляти підприємство у суді?

Запитання

Хто має право представляти підприємство у суді?

 

Відповідь

У зв’язку з прийняттям у 2016 році Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», відбулися значні зміни в напрямку представництва сторін в судових органах.

Згідно положень ч.ч. 3, 4 ст. 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Таким чином,  представництво, відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-2 Конституції,  здійснюватиметься виключно адвокатами:

- у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року;

- у судах апеляційної інстанції — з 1 січня 2018 року;

- у судах першої інстанції — з 1 січня 2019 року.

Водночас, після цієї дати особа як учасник судового процесу може реалізовувати свої процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, в тому числі в судах касаційної інстанції, самостійно, без представника.

На практиці виникає питання, а хто може представляти юридичну особу у касаційній інстанції – чи може це робити виключено адвокат, чи може представляти юридичну особу її директор або інша особа право на представництво якій надано статутними документами.

Тож, на думку суду (Постанова ВСУ від 13.03.18р у справі №910/23346/16) представництво юрсособи в касаційному суді має відбуватись у формі або самопредставництва, яке може здійснювати керівник підприємства, або член виконавчого органу згідно статутних документів, або професійний адвокат.

 

developed on Flash-point created by Vladimir Bondarenko