Київська міська професійна спілка працівників енергетики та електротехнічної промисловості
В ЄДНОСТІ НАША СИЛА!!!
Суміщення професій; розширення зон обслуговування; виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників, тимчасове замісництво: особливості використання та оформлення

Запитання:

Як правильно оформити суміщення працівником посад, виконання обов’язків відсутнього працівника або тимчасове замісництво?


Відповідь:

На сьогоднішній день це питання регулюється законодавчими та нормативними актами, які були  прийняті за часів СРСР.

Інструкцією щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР від 4 грудня 1981 року № 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 14 травня 1982 року № 53-ВЛ (далі — Інструкція № 53) визначені  порядок та умови:

  • суміщення професій (посад);
  • розширення зон обслуговування або збільшення обсягів виконуваних робіт;
  • виконання поряд зі своєю основною роботою обов’язків тимчасово відсутніх працівників.

Виконання цих видів робіт допускаються на одному й тому ж підприємстві, установі, організації за згодою працівника  протягом, встановленої законодавством тривалості робочого дня (робочої зміни), якщо це економічно вигідно і не призводить до погіршення якості продукції, виконуваних робіт, обслуговування населення.

Під суміщенням  професій (посад) мається на увазі виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою). Суміщувана посада обов’язково має бути у штатному розписі і бути вакантною (наприклад, у разі звільнення когось із працівників чи введення до штатного розпису нової посади).

Під розширенням зон обслуговування або збільшенням обсягів виконуваних робіт мається на увазі виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткового обсягу робіт за однією і тією ж професією (посадою).

Під виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи передбачає заміну працівника, відсутнього у зв’язку з хворобою, відпусткою, відрядженням та з інших причин, коли відповідно до чинного законодавства за ним зберігається робоче місце (посада).

Розміри доплат за суміщення професій (посад), розширення зон обслуговування або збільшення обсягів виконуваних робіт оформлюються наказом (розпорядженням) адміністрації (абз. 1 п. 3 Інструкції № 53) і встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі (ст. 105 КЗпП). У наказі в обов’язковому порядку вказують назву професії (посади), за якою відбувається суміщення, та розмір доплати.

Пунктом 3 Інструкції 53 визначено, що про зміну умов суміщення професій (посад), зменшення або скасування доплат працівника необхідно письмово попередити не пізніше ніж за місяць. Скасування або зменшення доплати за суміщення також оформляється наказом. Скасування суміщення можливе і без попередження працівника, якщо в наказі про введення суміщення зазначено термін, на який працівникові доручається додаткова робота, і цей термін закінчився.

Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту України від 29 липня 1993 року № 58 внесення до трудової книжки відомостей про суміщення , не передбачено. В трудову книжку може бути внесено запис про суміщення професій (посад), оскільки працівник, наприклад, може працювати за суміщенням за такою професією (посадою), яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а основним документом про трудову діяльність працівника є його трудова книжка.

Припинення трудового договору з працівниками, які працюють за суміщенням, здійснюється на підставах і в порядку, встановлених законодавством про працю.

При тимчасовому замісництві працівник,  який працює на тому ж підприємстві, установі чи організації ,виконує обов’язки за більш відповідальною посадою тимчасово відсутнього працівника у разі виробничої необхідності. Тимчасове замісництво є одним із видів тимчасового переведення на іншу роботу, пов’язану з виконанням розпорядчих функцій. Порядок оформлення та оплати цього виду «виконання обов’язків» регулюється роз’ясненням Державного комітету Ради міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати, Секретаріату всесоюзної центральної ради професійних спілок «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29 грудня 1965 року № 30/39.

Тимчасове виконання обов’язків за посадою відсутнього працівника може покладатися на іншого працівника наказом (розпорядженням) по підприємству  Працівник, який заміщує тимчасово відсутнього працівника, на період заміщення звільняється від виконання обов’язків, обумовлених трудовим договором за основним місцем роботи.

Працівнику, який заміщує відсутнього працівника, виплачується різниця між його фактичним окладом (посадовим, персональним) та посадовим окладом відсутнього працівника (без персональної надбавки) за умови, що працівник, який заміщує відсутнього працівника, не є його штатним заступником або помічником. У разі наявності у керівника кількох заступників або помічників, штатним вважається, відповідно, перший заступник або старший помічник.

Премія працівникам, які тимчасово заміщують відсутнього працівника нараховується на умовах і в розмірах, встановлених за посадою тимчасово відсутнього працівника. На різницю в окладах премія нараховується у тому ж порядку, як на доплату за суміщення посад (ст. 105 КЗпП).

Призначення працівника виконуючим обов’язки на вакантну посаду не допускається. Це можливо лише для посад, призначення на які відбувається вищим органом управління. У разі призначення працівника, в тому числі штатного заступника (помічника) або головного інженера виконуючим обов’язки на вакантну посаду оплата праці йому проводиться за цією посадою.

(При написанні статті були використані матеріали журналу «Діловодство та документообіг»).

 

developed on Flash-point created by Vladimir Bondarenko